ЛЕВУРДА, ДИВ ЧЕСЪН, МЕЧИ ЛУК-Allium ursinum L.
ОПИСАНИЕ: Тревисто луковично, спочти тръбесто стъбло растение. Луковицата е тънка,
права, бяла и обвита в прозрачни люспи. Развива два листа в основата на стъблото, които са с дълги дръжки, петурата им е елиптично-ланцетна, горната и страна е по-тъмно зелена от долната. Цветовете иса с 6 тясноелептични, млечно-бели, 6 тичинки и 1 плодник, разположен на върха на стъблото върху дълги дръжки в съчветие сенник. Цъфти през май-юни.
РАЗПРОСТРАНЕНИЕ: Среща се из сенчестите планинински гори почти навсякъде у нас в големи групи и се познава по характерната чесънообразна миризма.
СЪДЪРЖАНИЕ: Листата и луковицата съдържат около 0,07 % етерично масло със състав, подобен на състава на чесъна: алкилсулфиди и алкилполисулфиди.
ДЕЙСТВИЕ И ПРИЛОЖЕНИЕ: Левурдата, също както при чесъна е препоръчана при храносмилателни смущения, при диарии и при липса на апетит. Прилага се при стомашни и чревни катари, особенно на инфекциозна почва, при артериосклероза и повишено кръвно налягане и свързани с тях оплаквания, като шемет, безсъние. Притежава и противоглистно действие. Препарати,начин на приложение и дози както при чесъна. Понижава повишеното кръвно налягане, а също и диурезата, увеличава амплитудата на сърдечните съкращения, забавя сърдечния ритъм, разширява периферните и коронарните съдове-субективните опрлаквания у хипертоноците след употреба на чесъна намаляват. Бактерицидното действие на чесъна се използва ефикасно при грип, чеснова кашица под формата на тампон в носа се прилага като много добро профилактично средство. Еднократно примане на 2-3 чесънчета от средно голяма луковица е достатъчна доза дневно при стомашно-чревни заболявания, храносмилателни смущения, липса на апетит, хълцане, стомашни и чревни колики, а също и при хронични чревни катари, при тифусна и дизентирийна епидемия, при бронхит като отхрачващо средство.
Клизма от чесън/ 5-6 чесънчета размачкани с 1 чаша вода / оказва добро действие при глисти, особено при острици.
Българската народна медицина прилага пържен чесън заедно с кромид лук при панарициум, сок от чесън със свинска мас за втриване в кожата на шията и гърдите при коклюш, каша от чесън, приложена външно, при краста, екземи, косопад и извлек от чесън - под форма на клизма.
Няма коментари:
Публикуване на коментар