При заболявания на дихателните пътища много успешно се използват следните билки - риган, мащерка, подбел, лекарска ружа/корени, листа и цветове/, липов цвят, волски език, сладък корен, магарешки трън, меча пита и др.
Накратко искам да Ви запозная с лечебното действие на тези билки и да препоръчам някои рецепти за есенно-зимния сезон. Заболяванията на дихателните пътища най - често се проявават през есента и зимата.
Риган

РАЗПРОСТРАНЕНИЕ: Расте из редки гори в предпланините и планините, по каменливи места и из храсталаци в цялата страна, до 1500м.н.в.
УПОТРЕБЯЕМА ЧАСТ: Използват се цветоносните връхчета, събрани по време на цъфтежа.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:
1.Приготвя се чай от 10 гр. билка и 1 л. вода. Вари се 5 минути. Пие се топъл.
2.Запарка се приготвя от 2 чаени лъжички риган, 500 гр.вряща вода, която кисне 2 часа. След прецеждането се пие по една винена чаша 3-4 пъти на ден преди ядене.
3. За външна употреба 200 гр. от билката се вари в 3 л. вода 10-15 минути. Прибавя се към водата за къпане, след като се прецеди.
Подбел
Тя е добро средство против кашлица .
ОПИСАНИЕ: Подбела е тревисто, многогодишно растение, с дълго разклонено коренище. През пролетта рано израства от корена кухо стъбло 20-30 см. високо. Н а върха на всяко стъбло разцъфтява жълт цвят до 2 см. диаметър. Цветовете са цилиндрични , ръбести на върха с хвърчилки от многобройни власинки. С лед прецъфтяване на цветовете стъблата загиват и едва тогава се появяват листата. Листата са с дълги дръжки, почти кръгли, 10-20 см. в диаметър, назъбени с червенокафяви зъбчета,отгоре зелени и голи , а отдолу бели, покрити с мъх. Цъфти от февруари до април.
РАЗПРОСТРАНЕНИЕ: Расте по мочурливи и влажни места, брегове, реки и влажни ниви в цялата страна.
УПОТРЕБЯЕМА ЧАСТ: Излолзват се главно листата и цветните кошнички.

НАЧИН НА УПОТРЕБА: Прави се запарка от 2 супени лъжици ситно счукан подбел, заляти с 500 грама вряща вода, след изстиване се прецежда и се пие за един ден.
РЕЦЕПТИ ЗА КАШЛИЦА:
Първата рецепта:
В две чаши вода се слагат 4-5 листа от подбел и една лъжичка дюлево семе. Вари се десет, петнадесет минути. Отварата се пие топла със захар, сутрин и вечер по една винена чаша.
Втората рецепта:
Смесват се една шепа билки-подбел, риган, лекарска ружа/корени , листа и цвят/, липов цвят, мащерка, драка, сладък корен и волски език.
МАГАРЕШКА КАШЛИЦА:
Взимат се 1-2 стръка мащерка,5-10 зърна драка, 1-2 диви кестена, 5-6 листа подбел и едно коренче от сладък корен. Разместват се и от тях се прави чай с половин литър вода. Дава се на болния и се пие сутрин и вечер топло като чай, а през деня се пие като вода.
ЗАПУШЕН НОС:
Взема се риган и лопен, варят се в половин литър вода около 10-20 минути, прецежда се и се пие топло като чай, докато се отпуши носа.
Няма коментари:
Публикуване на коментар